1ο Εργαστηριακό Κέντρο Κιάτου

Βρίσκεστε εδώ: Αρχική Σελίδα > Δράσεις > Ενδοσχολική Επιμόρφωση 2015

Ενδοσχολική Επιμόρφωση 2015

Ο Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής κος Κωτσάκης Σταύρος και το  1ο Εργαστηριακό Κέντρο  Κιάτου συνδιοργανώνουν  επιμορφωτικό πρόγραμμα, στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης, με τίτλο:

«Γνωριμία με τις υπηρεσίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (Π.Σ.Δ.)»

Ομάδα στόχος
Το πρόγραμμα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς (μόνιμους, αναπληρωτές και ωρομίσθιους) όλων των κλάδων που υπηρετούν στο 1ο  Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Κιάτου και στο 1ο  Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑ.Λ.) Κιάτου.

Προϋπόθεση συμμετοχής
Οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί θα πρέπει να διαθέτουν λογαριασμό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο. Σε περίπτωση που κάποιος δεν διαθέτει λογαριασμό στο ΠΣΔ, μπορεί να δημιουργήσει επισκεπτόμενος την διεύθυνση:

Σκοπός
Σκοπός του προγράμματος είναι η γνωριμία και η βελτίωση γνώσεων και δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών σε θέματα Τεχνολογίας Πληροφορικής και Επικοινωνιών, ώστε να καταστούν ικανοί να διαχειρίζονται τις δυνατότητες που τους παρέχει το  Π.Σ.Δ..

Χρονική διάρκεια
Το πρόγραμμα θα διαρκέσει έξι (6) διδακτικές ώρες, κατανεμημένες σε δύο κύκλους.

Ημερομηνίες και ώρες διεξαγωγής
Ο πρώτος κύκλος θα διεξαχθεί την Πέμπτη 19/3/2015 από 14:00 έως 17:00 και ο δεύτερος κύκλος θα διεξαχθεί την Πέμπτη 7/5/2015 από 14:00 έως 17:00, στο Εργαστήριο Εφαρμογών Η/Υ  του 1ου Ε.Κ. Κιάτου.

Θεματικές ενότητες και Πρόγραμμα του Πρώτου Κύκλου

ΩΡΕΣ

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Γενική παρουσίαση υπηρεσιών Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Δικτυακή Πύλη Σχολείων  Εκπαιδευτικών και Μαθητών, Προώθηση Ασφαλούς Χρήσης Διαδικτύου, Ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο, Υπηρεσία Επικοινωνίας και Συνεργασίας, Λίστες Ηλεκτρονικού Ταχυδρομείου, Βίντεο κατ’ απαίτηση, Ζωντανές Μεταδόσεις Εκδηλώσεων, Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη (η-τάξη),

Διάλειμμα

Γενική παρουσίαση υπηρεσιών Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου

Υπηρεσία Μαθησιακών Δραστηριοτήτων, Τηλεκπαίδευση, Τηλεδιάσκεψη, Εκπαιδευτικές κοινότητες και Ιστολόγια, Τα αρχεία μου, Υπηρεσία Φιλοξενίας Ιστοσελίδων, Βιβλιοθήκη Εκπαιδευτικού Λογισμικού, Σχολικά ηλεκτρονικά περιοδικά, Ηλεκτρονικές κάρτες, Υπηρεσίες ασφαλείας,

Διάλειμμα

Ρυθμίσεις λογαριασμού

Προσωπικές ρυθμίσεις του χρήστη, Ρυθμίσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και δικτυακού τόπου

Στους συμμετέχοντες  θα χορηγηθούν σημειώσεις σε ηλεκτρονική μορφή.

Πιστοποιητικό παρακολούθησης
Στους συμμετέχοντες θα δοθεί Βεβαίωση Παρακολούθησης.

Δηλώσεις συμμετοχής
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή έως και τις 18/3/2015 και ώρα 13:00.